Mudita Kompakt coming soon! Find out more

Back

Czy ludzkość jest zbyt zależna od technologii?

Większość ludzi używa smartfona do czytania e-maili, przeglądania mediów społecznościowych, oglądania klipów wideo i grania w gry. Gdziekolwiek pójdziesz, ludzie wokół pochylają się nad ekranami swoich telefonów. Telefon komórkowy – używany w ramach rozrywki, pracy, czasem tylko dla zabicia nudy – stał się nieodzownym elementem współczesności.

Smartfony skutecznie wspierają nas w komunikacji i zabawie, jednak łatwo jest zacząć przesadnie na nich polegać. Wiele osób zaczyna i kończy dzień, patrząc w ekran swojego urządzenia. Sytuacja stała się na tyle alarmująca, że eksperci ostrzegają już przed konsekwencjami używania smartfonów dla zdrowia i relacji z innymi ludźmi.

Nasza zależność od technologii

Nasza zależność od technologii nie jest niczym nowym, jednak sytuacja pogorszyła się w ciągu ostatnich 10-15 lat. W badaniu przeprowadzonym przez Deloitte na próbie 53000 osób z 31 krajów i 5 kontynentów, niemal połowa respondentów stwierdziła, że jest nieustannie w kontakcie ze swoim smartfonem. 89% uczestników badania uważa, że nie daliby rady spędzić całego dnia bez tego urządzenia. To nie koniec: jedna trzecia badanych zagląda do telefonu w ciągu pięciu minut od pobudki, a niemal połowa budzi się w środku nocy, żeby sprawdzić powiadomienia.

Osobliwość technologiczna

Być może znasz już termin „osobliwość technologiczna”. Odnosi się do hipotetycznego momentu, w którym rozwój sztucznej inteligencji i innych technologii stanie się tak szybki, że wymknie się spod kontroli – od tego momentu nie będzie odwrotu, znajdziemy się na nieznanym terytorium.

To ciekawy koncept, ale co może oznaczać w praktyce? Wkrótce się przekonamy, bo prawdopodobnie stał się rzeczywistością. Niektórzy wierzą, że jesteśmy u progu stworzenia maszyn prześcigających ludzki intelekt i de-facto samoświadomych. To nieprzewidywalna sytuacja. Nie sposób dziś ocenić jej ewentualnych konsekwencji dla cywilizacji, którą znamy.

Niektórzy obawiają się, że wystąpienie tego zjawiska może na zawsze skomplikować nasze życia – sprawiając, że staną się niewydajne wobec ciągłych prób zorientowania się w nowych technologiach.

Nawyki związane z mobilnymi technologiami

Odkąd cyfrowe urządzenia stały się powszechnie dostępne, polegamy na ich wsparciu w codziennym życiu. Według badań Uniwersytetu Kalifornii w San Diego przeciętna osoba sprawdza swój telefon co 12 minut. Ankieta Global Web Index ujawnia, że “typowy” użytkownik spędza niemal 7 godzin dziennie używając telefonu do celów niezwiązanych z pracą ani szkołą. Trzy czwarte tego czasu poświęca mediom społecznościowym lub konsumpcji treści. Z badania Uniwersytetu Kalifornii w San Diego wynika też, że osoby używające smartfonów w łóżku częściej śpią krócej niż osoby, które tego nie robią. Co więcej, jeden na pięciu respondentów wolałby zrezygnować na tydzień z seksu niż ze smartfona. Te zwyczaje mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, między innymi narażając nas na depresję, niepokój i stres.

Telefon poczeka

Używasz smartfona? Pierwsze, co możesz zrobić, to zadbać o parę chwil bez niego. Jeśli nie możesz z niego zrezygnować w domu czy w pracy, spróbuj wyjść bez niego na spotkanie z przyjaciółmi lub rodziną. W ramach eksperymentu zostaw telefon w innym pokoju albo budynku chociaż na godzinę i zobacz, jak prędko zaczniesz niepokoić się jego brakiem. Możesz też skorzystać z klatki Faradaya takiej jak Stolp, żeby zablokować jakiekolwiek sygnały wychodzące z Twojego urządzenia lub wysyłane przez nie, tym samym ograniczając ryzyko, że coś Cię rozproszy. Praktykuj te mini cyfrowe detoksy w dni, kiedy nie spodziewasz się pilnych wiadomości. Zdziwisz się widząc, jak mało stresujące może być życie bez technologii!

Regularne sprawdzanie telefonu może powodować niepokój i niedobór snu

  • Regularne sprawdzanie telefonu może powodować niepokój i niedobór snu.

  • Rozstawanie się z telefonem jest ważne, szczególnie w porze snu.

  • Nadmiar czasu spędzanego z technologią jest realnym zjawiskiem.

  • Liczy się też to, jakie treści konsumujesz i jak się przez nie czujesz.

Rozstawanie się z telefonem jest ważne, szczególnie w porze snu

Sen jest niezbędny dla zachowania zdrowia fizycznego, psychicznego i ogólnego dobrego samopoczucia. Brak snu może wpływać na zdolności kognitywne, pamięć, nastrój i poziom energii. Ale nie tylko: badania dowodzą, że osoby śpiące 7-8 godzin dziennie mają niższe ryzyko wystąpienia depresji lub stanów lękowych niż osoby, które się nie wysypiają. Według rekomendacji National Sleep Foundation dla osób powyżej 18 r.ż. (które powinny spać 7-9 godzin dziennie) 90% ludzi nie śpi dość długo!

Co możesz z tym zrobić? Jak zacząć więcej spać? Zacznijmy od jednej prostej rzeczy: nie używaj telefonu w nocy.

Nadmiar czasu spędzanego z technologią jest realnym zjawiskiem

Łatwo jest zostać wciągniętym w cyfrowy świat. Nie da się ukryć: otaczają nas gadżety i technologia. To część naszego codziennego życia, zakodowana już w kulturze na stałe.

Ale czy nie staliśmy się zbyt zależni od smartfonów? Niektórzy wierzą, że dotarliśmy do punktu, w którym technologia – zamiast pomagać – szkodzi społeczeństwu. Twierdzą, że powoduje niepokój, zmniejsza produktywność i ogranicza czas spędzany z przyjaciółmi i rodziną. Według szeregu badań może to być prawda: być może spędzamy zbyt wiele czasu z technologią.

Według ekspertów, którzy szczegółowo badali to zjawisko, wielu z nas doświadcza reakcji podobnej do uzależnienia w czasie korzystania z mediów społecznościowych takich jak Facebook czy Instagram (lub nawet po prostu w czasie wymieniania wiadomości). Takie platformy dostarczają wyrzuty dopaminy gdy użytkownicy dostają polubienia lub komentarze. Stąd też ciągła potrzeba kolejnych interakcji – i tak przez cały dzień. To szkodliwy zwyczaj, przez który możemy poświęcać więcej czasu sieci niż spotkaniom na żywo!

Łączy nas wspólne bycie w chwili

Zależność od technologii sprawia, że tracimy kontakt ze sobą i z innymi. Czujemy coraz większą samotność, która przecież była pierwszym powodem sięgnięcia po media społecznościowe i smartfon. Każdy z nas może poświęcić godzinę dziennie na obecność, bycie z drugim człowiekiem, prawdziwą rozmowę i – w rezultacie – prawdziwe połączenie. Pomoże też oddalenie się na trochę od naszych urządzeń. Potrzebujemy tego, bo są uzależniające i sprawiają, że tracimy kontakt nie tylko ze sobą, ale ze wszystkimi wokół – nawet z rodziną.

Możesz zostawić smartfon w domu albo wyciszyć go, kiedy spędzasz czas z przyjaciółmi i z rodziną

Kiedy spotykasz się z bliskimi, bądź obecny. Nie musisz „odłączać się” kompletnie, ale możesz zostawić telefon w domu lub przełączyć go w cichy tryb. Wiadomości i dzwonienie nie są jedynymi sposobami na bycie w kontakcie nawet, jeśli druga osoba nie jest obok. Jeśli mieszka blisko, możesz ją na przykład odwiedzić.

Podczas niektórych spotkań takich jak wieczorne przyjęcie czy proszona kolacja można ustalić, że goście nie będą korzystać z telefonów. Dzięki temu wszyscy od początku wiedzą, jaki jest plan.

Zrównoważona relacja z telefonem komórkowym

W odpowiedzi na rosnące obawy związane z zależnością od smartfonów w 2021 r. Mudita przedstawiła światu Mudita Pure. Teraz podnosimy poprzeczkę dzięki Mudita Kompakt. Nasze nowe urządzenie jest stworzone, by zapewnić zrównoważone doświadczenie korzystania z urządzenia mobilnego, z uwzględnieniem funkcjonalności dobranych pod kątem dobrego samopoczucia użytkownika. Minimalistyczny design i minimum rozpraszających czynników pozwala skupić się na tym, co istotne. Mudita Kompakt pozwala korzystać z technologii w zrównoważony sposób. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj na mudita.com/kompakt.

Życie to nie tylko piksele

Gdy spędzamy większość czasu wpatrzeni w ekrany, łatwo jest zapomnieć, że życie to nie tylko piksele.

Jeśli czujesz niepokój związany ze swoim telefonem, warto od niego odpocząć. Nie musisz porzucać go na zawsze – znajdź sposoby, by korzystać z niego w mniej rozpraszający sposób. Możesz cieszyć się życiem bez wpatrywania się w ekran. Spróbuj ustawić w swoim telefonie schemat automatycznego włączania i wyłączania trybu Nie przeszkadzać, żeby w określonych porach dnia cieszyć się wolnością od powiadomień. Zobacz, jak zmieni się Twoje samopoczucie po wyłączeniu powiadomień push albo alertów o nowych wiadomościach e-mail.

Comments (0)
No comments here. Be the first to comment
Find more topics on our forum →

Related stories

Master Your Mornings: 7 Things to Do Before Bed

Discover 7 evening habits that transform your mornings & unlock the secrets to peaceful, productive days with Mudita's mindful tech.

Focus and productivity
Digital minimalism
Mindful Use of Technology
Healthy Body and Mind

Are you ready for another sneak-peek of Mudita Kompakt?

Discover one of Mudita Kompakt's cool feature, promising a blend of mindful tech, simplicity, and function. Stay tuned for more updates!

Digital minimalism
Mudita Products
Mudita Kompakt

Transform Your Day with These Simple Wellness Practices

Revitalize your daily routine with these simple wellness practices & embrace a healthier, more joyful life with Mudita's innovative products.

Wellness
Meditation and mindfulness
Mindful Use of Technology
Healthy Body and Mind
Sign up to our newsletter

If you'd like to receive the best stories from our blog, keep up to date with our progress and get notified about our product releases and special discounts.

By providing your name and e-mail you agree to receive marketing content and commercial offers from Mudita Sp. z o.o. with its registered office in Warsaw. Your personal data will be processed according to provisions of Privacy Policy at the same time you accept the Terms & Conditions of Newsletter.