Mudita Kompakt coming soon! Find out more

Back

Na tropie prawdy o wpływie ekranów na zmęczenie oczu i technologii E-Ink

Spędzamy całe dnie przed ekranami, wpatrzeni w nie. Czasem w przerośnięte ekrany smartfonów, kiedy indziej w gigantyczne monitory na biurku albo wielki tablet. Wygląda na to, jesteśmy zawsze online, zawsze w gotowości przed takim czy innym wyświetlaczem. Klikamy, przewijamy, streamujemy (czasem jednocześnie), nawet kiedy odpoczywamy, to przed ekranem telewizora.

Podczas gdy ludzie – niezależnie od wieku – poświęcają coraz więcej uwagi ekranom, ich oczy są zmuszone do wyczerpującego treningu wytrzymałościowego. Nie mają dokąd uciec przed wyświetlaczami, które infiltrują każdy aspekt naszego codziennego życia.

Mimo wielu dyskusji o wpływie nadużywania cyfrowych urządzeń na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne, rozważania na temat przeciwdziałania ich fizycznym konsekwencjom – innych niż bycie offline – nie zyskały popularności.

Czy jest aż tak źle?

Powszechnie wiadomo, że godziny spędzone przed ekranem mogą zmęczyć oczy. Wpatrzeni w emitujące niebieskie światło wyświetlacze mrugamy rzadziej, a oczy pracują ciężej, żeby skupić się na ruchomych obrazach. Przeważnie ekrany nie są też ustawione w odpowiedniej odległości ani pod odpowiednim kątem, co tylko zwiększa wysiłek oczu. Wszystko to przekłada się na poważne konsekwencje.

Cyfrowe urządzenia, najczęściej wyświetlacze LED i LCD, powszechnie używane w smartfonach, laptopach, monitorach i telewizorach, emitują niebieskie światło, które rozprasza się łatwiej niż inne widzialne barwy światła.

Kiedy patrzysz na ekran komputera i inne urządzenia emitujące znaczne ilości niebieskiego światła, ten rozproszony „szum” zmniejsza kontrast i może powodować cyfrowe zmęczenie oczu.

Co więcej, niebieskie światło może dotrzeć do głębokich warstw z tyłu gałki ocznej, znanych jako siatkówka, i uszkodzić komórki wrażliwe na światło. To z kolei może prowadzić do wczesnego zwyrodnienia plamki żółtej i, w konsekwencji, do utraty wzroku.

Na ratunek E-Ink

W przeciwieństwie do ekranów LED i LCD, wyświetlacze E-Ink w telefonach takich jak Mudita Kompakt nie są podświetlone od tyłu. Światła LED są rozmieszczone wokół krawędzi ekranu, a sam ekran jest zaprojektowany tak, żeby rozpraszać światło na całej powierzchni. Efekt jest łagodniejszy niż w przypadku standardowych wyświetlaczy LCD i LED.

E-Ink nie wytwarza światła, tylko je odbija – tak samo, jak kartka papierowej książki. Badanie przeprowadzone w 2013 przez The National Center for Biotechnology Information (NCBI), ośrodek National Library of Medicine at the National Institutes of Health, sprawdzało zmęczenie wzroku na skutek długiego używania trzech urządzeń. Uczestnicy czytali z: ekranu LCD, ekranu E-Ink i z papierowych kartek. Wyniki sugerują, że czytanie z wyświetlacza LCD wywołuje większe zmęczenie oczu niż czytanie tekstu na ekranie E-Ink lub z papierowej kartki.

Badacze twierdzą, że matowe ekrany E-Ink mogą być zdrowsze dla oczu niż klasyczne tablety i laptopy, bo – tak jak zwykły papier – nie emitują własnego światła.

Ekrany są wszędzie i nie możemy przed nimi zupełnie uciec. Możemy jednak podejmować decyzje ograniczające ekspozycję oczu na niebieskie światło.

Coraz więcej wskazuje na to, że używanie technologii E-Ink jest zdrowszą alternatywą dla ekranów emitujących światło, w które wyposażone są nasze telefony, komputery, telewizory i tablety.

Wybierając wyświetlacz E-Ink, możemy wreszcie dać naszym zmęczonym oczom odpocząć.

Comments (0)
No comments here. Be the first to comment
Find more topics on our forum →

Related stories

How to fall asleep fast?

Unlock the secrets to falling asleep fast and sleeping better! Check out our tips on sleep hygiene, bedtime rituals & creating the perfect sleep environment.

Healthy Body and Mind
Sleep
Wellness

Optimal Sleep Hygiene Tips: A Guide to Better Sleep Quality

Here’s how to get better sleep with simple strategies that promote good sleep hygiene.

Sleep
Mudita Products
Healthy Body and Mind

Are you missing out on good sleep?

Discover the importance of going to bed before midnight & how aligning your sleep with natural circadian rhythms can boost health & improve productivity.

Sleep
Mindful Use of Technology
Healthy Body and Mind
Sign up to our newsletter

If you'd like to receive the best stories from our blog, keep up to date with our progress and get notified about our product releases and special discounts.

By providing your name and e-mail you agree to receive marketing content and commercial offers from Mudita Sp. z o.o. with its registered office in Warsaw. Your personal data will be processed according to provisions of Privacy Policy at the same time you accept the Terms & Conditions of Newsletter.